Noèní úvahy
None

Dialog kreacionisty s evolucionistou

20. listopadu 2005, 21:26


Mottem příspěvku je závěr posledního dopisu profesora Zrzavého:
Jinak ať si každý věří, v co chce, v evoluci, v Boha, v obojí zároveň. Evoluční myšlení totiž není v žádném rozporu s vírou, neboť „pravověrná teologie neobsahuje žádnou kosmologii,“ jak napsal slavný teolog Barth. Z toho, že člověk je obdarován intimním vztahem k Bohu, neplyne, že se svět nemůže samovolně vyvíjet. Bůh by se „vědecky dokázat“ nenechal, a tak nemá ani smysl „vyvracet“ evoluci, a tím pro Něho vytvářet „vědecký“ prostor. On ho nepotřebuje.

Od mudda jsem dostala tento zajímavý odkaz na
Dialog kreacionisty Kábrta s jedním z nejznámějších českých evolučních biologů.
Dostala jsem ho už začátkem října, konference kreacionistů v Praze opravdu proběhla. Omlouvám se za svoje zpoždění, ale diskuse stojí za přečtení.

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Rubrika: ***nezarazeno***  |  Autor: didactylos
Osobní komentáře prosím směrujte na email.


Komentáře

SuE (20.11.2005, 23:07:25):
díky, moc pšěkné počteníčko :-)
jak se jinak daří?

didactylos (20.11.2005, 23:25:42):
zpoždění bylo způsobeno mým pracovním zaujetím, jako obvykle je všechno špatně, však to dobře znáš, práce, která měla být hotová v září, se zkouší teď a bude školit na začátku prosince. A tak jsem se rozhodla, že to stejně nezachráním a vrhla se na svůj už skoro polomrtvý blog :o)

didactylos (21.11.2005, 12:39:22):
Ještě k tomu dialogu. Pokud by byl někdo náchylný převzít hypotézu ID, musel by si asi spolu s gnostiky klást několik základních otázek. Vnucuje se totiž domněnka, že programátor byl 1) obdařen morbidním způsobem humoru, 2) byl nezkušený, projekt se mu vymkl z ruky a vyžaduje stálé zaplátovávání, aby se vůbec udržel v chodu. Možná jsou i jiná vysvětlení, jako je špatné zadání, práce po kouskách, kdy se mezitím zapomene, co se už povedlo a co ne, obyčejná fušeřina nebo lenost, případně zaneprázdění jinými úkoly, které způsobuje, že se daný projekt poněkud zanedbává a na jeho funkčnosti je to znát....

SuE (22.11.2005, 11:14:46):
ad 2) je docela možné, že projekt byl první, už kvůli tomu, jak to plácal z hlíny a flikoval z žebra (to nesvědčí o propracované koncepci) a vzhledem k neuspokojivým výsledkům asi byl i poslední :-)

BTW, četla jsi "Job" od Heinleina? Tak nějak to možná je :-)

didactylos (22.11.2005, 19:08:40): pro Sue
Ne, nečetla, to musím dohnat. Ale já jsem to ani nemyslela podle biblických zápisů, to samozřejmě jsou mýty okolí, přepracované podle momentální potřeby. Myslela jsem spíš na vývojový strom z biologie, to je docela srandovní, nejdřív je něco zdokonalované až do posledního puntíku, pak to narazí na nějaké vnější meze, celé řešení se zahodí a začíná se znovu něčím primitivním, ale jinak. Třeba přechod mezi hmyzem a strunatci. Nepřipomíná ti to naši práci? Vždycky jsem říkala, že ten programátor musí být šílený...

Dhal (27.11.2005, 00:37:11): Zaujímavé, ba až srandovné...
...ako sa dvaja páni kultivovane tvária, že si nenadávajú.
Z môjho amatérskeho pohľadu sa mi viac páčia náznaky kreativizmu a len tak, ako námet na provizórny brainstorming, sem hádžem pár poznámok:
- dokáže vysvetliť evolúcia všetko? Niektoré zmeny vyžadujú, aby boli uskutočnené veľmi rýchle, to by nemusela zvlásať (otrepaný je príklad vývoja krídla, ale takých je viac)
- ako vôbec evolúcia funguje? Zdá sa mi byť trochu nelogická - alebo aspoň v rozpore s pravdepodobnnosťou a štatistikou. (nádejný jedinec, ktorý by mal byť základom pre nádejnú evolučnú zmenu, môže mať vyvinuté niektoré nepriaznivé vlastnosti, ktoré ho z evolučnej plemenitby vylúčia. A príroda nezvykne príliš fandiť mutáciám, akoby sa snažila uhrať všetko "do priemeru")
- potrebuje kreativizmus nutne stvoriteľa? (aj keď takáto otázka sa zdá byť priamo v rozpore s pomenovaním)

didactylos (27.11.2005, 13:49:07): Dhalovi
Psala jsem velký komentář a systém mi ho nedovolil odeslat, označil ho jako spam. Takže jen stručně:
O kreacionismu jsem už psala.
http://www.bloguje.cz/blogy/didactylos/6155_item.php

didactylos (27.11.2005, 13:52:22):
Myslím, že oba názory jsou jenom teorií. Kreacionismus ale považuji prvořadě za jeden proud v evangelikální tradici jihu USA. Jejich doslovné chápání biblických textů je mi hrozně cizí i z hlediska fyziky i z hlediska religionistiky. Mýtem o stvoření v 1.kapitole Genesis jsem se taky zabývala, srovnávala jsem ho s příbuzným mýtem Ptahovým.

didactylos (27.11.2005, 13:55:10):
V USA teď hoří zápas o zařazení ID teorie do vyučování biologie na státních školách, kvůli ústavě potřebují kreacionisté dokázat, že jejich názory nejsou náboženské, ale vědecké. Náboženské názory se totiž na státních školách vyučovat nesmějí, platí odluka církví od státu.

didactylos (27.11.2005, 13:56:32):
O vzniku života snad nikdo neví nic...

didactylos (27.11.2005, 14:21:29):
Nejdokonalejší formou života jsou stejně viry :o) Obsahují nejmíň balstní genetické informace a navíc jsou neuvěřitelně krásné, když se na ně díváš v elektronovém mikroskopu. Pak už to s větší složitostí šlo od desíti k pěti....

Dhal (29.11.2005, 00:50:03): Kreacionizmus
Mne ani nešlo o to hľadať vo vzniku a vývoji života niečo náboženské. Termín kreacionalizmus som použil len preto, že nepoznám iný vhodnejší :))
Skôr mi išlo o akési neevolučné systémy vývoja, priznávam, že trochu tápem ak mám narýchlo a pomocou jednoduchých príkladov popísať čo si pod tým vôbec predstavujem.
Možno by tej predstave bola blízka nejaká umelá inteligencia, ktorá sa sama programuje na základe skúseností.
Stručná schéma:
systém (teda organizmus, alebo skupina organizmov) cíti akúsi potrebu (povedzme zmeniť farbu z modrej na hnedú aby sa prispôsobil farbe prostredia). Ktosi (kreatívna bytosť, systém príkazov podvedomia, niečo úpne iné) želanie vyslyší a spustí proces zmeny farby. K cieľu sa dospeje napriek tomu, že medzifázou je neželaný výsledok (dočasná zmena farby na oranžovú, ktorá v danom prostredí organizmy demaskuje).
Podobná idea je pre evolúciu nemysliteľná, tam musia byť všetky prechodné etapy priaznivé a "oranžová fáza" by bola posudzovaná ako prvok brániaci evolúcii.

Hm, a tie výrusy?
Možno, z hľadiska perfekcionizmu to sedí. Mne osobne na nich vadí parazitická existencia, samy o sebe by asi nemali šancu.
Na druhej strane však na niekom/niečom parazitujú prakticky všetky tvory, vrátane koruny tvorstva, takže prečo nie? :))

didactylos (01.12.2005, 07:28:06):
http://literarky.cz/?p=clanek&id=1106 - Marek Vácha
Darwin a první kapitola knihy Genesis
Autor článku napsal o tématu knihu Návrat ke Stromu života, bude mít autogramiádu 12.12.2005 v 18 hodin v brněnském nakladatelství a knihkupectví Cesta

didactylos (01.12.2005, 07:38:56): Dhalovi opožděně
Je zřejmé, že princip evoluce má svoje mouchy, algoritmizace se docela nabízí, ale v tom případě bych spolu s Lemovým Golemem zastávala myšlenku evoluce jako degradace. Totiž nejlepší algoritmus nebývá ten nejsložitější (co si budeme povídat, dobře to známe ze své vlastní praxe, je přece známé, že každý algoritmus má alespoň jeden krok chybný a jeden krok zbytečný :o) ), ale ten, který ve své jednoduchosti dokáže nejvíc.
Je mi bližší buddhistické pojetí, takovými otázkami se nezabývat, ale vnímat okolí jako celek. Myslím, že jim biologie dává za pravdu, každá živá buňka je jiné buňce příbuznější víc, než si jsme schopni ve svém časoprostorovém omezení představit.

Vladimír Gábor (16.01.2006, 09:28:05 - WWW): problémy
Ahoj Didactylos,
napísala si, že prijať ID je riziko, pretože taký stvoriteľ by musel byť:" 1) obdařen morbidním způsobem humoru, 2) byl nezkušený, projekt se mu vymkl z ruky a vyžaduje stálé zaplátovávání, aby se vůbec udržel v chodu."

Chcem len povedať, že viera v Boha vyvoláva niekoľko oveľa zásadnejších otáziek (napríklad prečo Boh, ak je dobrý, stvoril svet v ktorom je možné zlo) než sú tie, ktoré píšeš ohladne ID. Rovnako byť kresťanom a prehltnúť protiklady SZ a NZ je oveľa ťažšie...

ID je veľmi racionálna teória a vo svojej čistej forme nič nehovorí o dobre a zle...

strojmír (09.03.2006, 23:12:45):
S trochou do mlýna: Můj čistě osobní pohled na boha je ,že se nedá pochopit, natož popsat. Jakmile o něm přemýšlím, vlastně ho zjednodušuji na úroveň s níž je schopný pracovat můj rozum. Ale nějak jsem časem po nějakých prožitcích něčeho se dotkl, čeho? Ví bůh..


Přidání komentáře...

Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text:


   
None
None
Didactylos bude ráda, pokud cokoliv z jejich úvah použijete nebo využijete. Didactylos je totiž fikce, literární postava, takže žádná autorská práva nemá a ani nemůže mít. Noční úvahy opatřil kabátkem naopak nefiktivní Jirka Kouba.